BUM BUM ORKeSTAR

Artyści

Oliwier Andruszczenko

Klarnecista, saksofonista, showman i lider grup Bum Bum OrkEstar oraz Misz Masz. Często występuję pod pseudonimem BalkanMan. Na co dzień jest solistą Filharmonii Dowcipu. Uwielbia gotować i smakować. Jest fanem czerniny i pięknych kobiet.

BIO

Oliwier Andruszczenko urodził się w 1986 roku w Warszawie. W czerwcu 2012 roku ukończył edukację na studiach magisterskich w w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod okiem adt dr Arkadiusza Adamskiego.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne osiągnięcia.
Jako solista:
• VIII Konfrontacje Instrumentów Dętych-Oława (1999r.) – III miejsce
• XXVIII Konkursie Młodego Muzyka-Szczecinek (1999r.) – III miejsce
• IV Festiwal Klarnetowy-Piotrków Trybunalski (2001r.) – II miejsce
• V Podlaski Konkurs Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych, Biała Podlaska 2001
• VI Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej-Krasiczyn (2012r.) – III miejsce
• IX Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców-Radziejowice (2012) – I miejsce

Jako kameralista:

• III i IV Festiwal Zespołów Kameralnych-Sierpc (2005, 2006) – II miejsce oraz Grand Prix
• Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego- Łomianki (2005, 2006)- I i II miejsce
• Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej -Sochaczew (2006) – I miejsce
• II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej- Oleśnica (2006) – II miejsce
• Konkurs Muzyki Kameralnej-Częstochowa ( 2006) – I miejsce
• XII Festiwal Muzyki Akordeonowej- Mława (2011) — I miejsce

Oliwier Andruszczenko doskonalił swoje umiejętności podczas prestiżowych kursów mistrzowskich u takich znakomitości artystycznych jak : Eduard Brunner, Oriol Romani, Jan Jakub Bokun, Artur Pachlewski, Jean Mark Fessard, Aleksander Romański, Matthias Müller,Miroslav Hlavac, Giora Feidmann oraz z kwartetem klarnetowym Vienna Clarinet Connection .

Koncertował w większości sal koncertowych w Warszawie (Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamek Królewski, Sala Kongresowa, Teatr Wielki- Opera Narodowa a także na terenie Polski oraz za granicą (Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Litwa, Ukraina). Współpracował z wieloma orkiestrami młodzieżowymi jako solista i pierwszy klarnecista.

Od roku 2007 zajął się kreowaniem i wykonywaniem muzyki klezmerskiej, bałkańskiej oraz sefardyjskiej. Przez ostatnie sześć lat z zespołami m.in. Balkan Sevdah, Maayan, PropaBanda czynnie koncertuje w kraju i zagranicą na takich festiwalach jak: : Open’er festival (2011), Woodstock (2011), Festiwal Singera (2007,2010), Festiwal trzech kultur (2011), Festiwal kultury żydowskiej Simcha (2010), Festiwal Tzadik (2012), Festiwal jedna Europa wiele Kultur (2011), Festiwal Sari (2010) i innych. Pod koniec 2014 roku założył swój zespół BUM BUM ORKeSTAR z, którym w szybkim czasie zaznaczył obecność na polskim rynku konkursowym.
Ważniejsze osiągnięcia BUM BUM ORKeSTAR:

• II nagroda w konkursie „Scena Otwarta” na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2014”
• II miejsce oraz nagroda publiczności w XVIII konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2015)
• Nagroda publiczności w konkursie o „Złotą Fujarę” na VI Dragon Folk Fest 2015

Ważne miejsce w jego dorobku zajmuję także muzyka nowa. Od roku 2009 współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich W ramach 52. „ Warszawskiej Jesieni” (2009) brał udział (obok Magdaleny Lisak i Wojciecha Błażejczyka) w wykonaniu 60 jednominutowych utworów skomponowanych na 60- lecie Koła Młodych ZKP. Na swoim koncie ma liczne prawykonania i polskie premiery utworów Włodzimierza Kotońskiego, Lidii Zielińskiej, Krzysztofa Knittla, Zbigniewa Bagińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Prasquala, Dariusza Przybylskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Ignacego Zalewskiego, Agnieszki Stulgińskiej i innych, które prezentował na takich festiwalach jak: ”Warszawska Jesień”( 2009, 2010), „Portrety Kompozytorów”(2010),”Chopin. Transgresje” (2010),” Musica Moderna” (2011). Jest członkiem formacji Koła Młodych ZKP wykonującej muzykę nową Scontri Ensemble która przeprofilowała się w 2012 w Warsaw Contemporary Ensemble. Występowali na takich festiwalach jak „Warszawska Jesień” i Musica Moderna” w Łodzi. Mają na koncie nagrania płytowe utworów Agnieszki Stulgińskiej, Mateusza Ryczka, Wojciecha Błażejczyka dla wytwórni Dux oraz ForTune Productions.Od roku 2014 należy do grupy Hashtag Ensemble z którą czynnie koncertuje, m.in. Festiwal Musica Electronica Nova (2015) Filharmonia Wrocławska,Festiwal Ogrody Muzyczne (2015) Zamek Królewski w Warszawie
Oliwier jest mocno zaangażowany w produkcje muzyczne jako muzyk sesyjny, współpracując na stałe z teatrami: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Lalka w Warszawie.

Tak szerokie spectrum muzycznych fascynacji i kontakt z muzykami o różnych korzeniach gatunkowych pozwala Oliwierowi na dużą dozę swobody, improwizacji a także na fuzje z muzyką współczesną, funky, jazz, elektroakustyczną itd.